Bordeaux

Bordeaux je francouzské městečko ležící na řece Garonne. Tato lokalita je známá především díky výtečnému červenému vínu. Je považována za nejslavnější vinařskou oblast ve Francii. Bordeaux je však také historické městečko, které v sobě ukrývá nejvíce památkově chráněných objektů v celé zemi. Díky těmto památkám bylo město v roce 2007 zapsáno na seznam památek UNESCO.

Město, které má co nabídnout

Place la Bourse in Bordeaux

Place la Bourse in Bordeaux

Ve městě žije téměř 1 milión obyvatel. Ve světě je známé jako významné centrum vinařského průmyslu. Je však také důležitým přístavem. Městečko se nachází v jihozápadní Francii. V roce 2015 bylo vyhlášeno za nejlepší evropskou destinaci. Na jedné straně přístavní město, na druhé díky výborným klimatický podmínkám patří k nejúrodnějším oblastem vinné révy.

Historie města

Historie města Bordeaux se začala psát již ve 3. století před naším letopočtem. V roce 60 př. n. o. jej ovládli Římané a stalo se hlavním městem římské Akvitánie. Městečku se velmi dařilo díky vysoké produkci vína a těžby olova a cínu. V 5. století bylo častým cílem útoků a později se stalo sídlem arcibiskupství.

Dalším významným mezníkem bylo 12. století. Tehdy zde vládla francouzská královna Eleonora Akvitánská. Poté se střídalo období nezávislosti s připojením se ke Francii. V roce 1462 město získalo samosprávu. V průběhu světových válek město sloužilo jako základna italského a německého ponorkového loďstva.

Zajímavosti, které by vám neměly uniknout

Mnohem zajímavější než minulost, je Bordeaux v současné podobě. Při procházce tímto městečkem na vás historické časy dýchají doslova na každém kroku. Nejkrásnější památkou je katedrála Sv. Ondřeje, která se tyčí do 80 metrů. Tato gotická budova byla postavena v 11. století na místě, kde stála dříve bazilika. Pokud chcete mít městečko jako na dlani, využijte vyhlídky, která se nachází na katedrále a pohled do okolí skutečně stojí za to.

Dominantou města je bazilika Saint-Michel, jejíž stavba byla započata již v roce 1350. Práce na ní však trvaly dlouhých 200 let. Katedrála byla postavena v gotickém pojetí a vyniká bohatě zdobenými portály a pestrými vitrážovými okny.

Ve městě se nachází řada významných muzeí, galerií a divadel. Za zmínku stojí velkolepá klasicistní budova divadla Grand Theatre), která na první pohled připomíná antický chrám. V samotném centru lze spatřit celou plejádu památek, z nichž některé mají nebývalou historickou hodnotu.

Celá historická část města se nazývá „měsíční přístav“. Turisté zde mohou spatřit nespočet majestátních budov, kostelů, ale také například bránu a sloup na Place de la Victoire. Kromě historických památek zde nechybí dostatek zeleně, která se nachází převážně kolem jezera a řeky. Návštěvníci si tak mohou odpočinout a relaxovat v některém z mnoha příjemných parků.

Vinařský Olymp

Hovoříme-li o Bordeaux, nesmíme zapomenout především na zdejší výborná vína. Tato oblast je známá především díky produkci červeného vína a jde o nejslavnější vinařský region ve Francii. Vinařství přináší obživu bezmála 30 tisícům tamních obyvatel. Z Bordeaux pochází především červená vína. Základem červených vín je odrůda Cabernet Sauvignon, kterou doplňuje Merlot. Zdejší vína se vyznačují příjemnou trpkostí a mají charakteristickou vůni. Pokud chcete ochutnat skutečně kvalitní víno z Bordeaux, rozhodně na něm nešetřete. Znalci doporučují nekupovat stejnojmenné víno s barevnou etiketou, jehož cena bude nižší než 250 Kč.

objednavka