Francouzské víno

Francouzská vína řadíme mezi nejlepší na světě. Nejen pro svou dlouholetou tradici je francouzské víno považováno za symbol kvality. Není se tedy čemu divit, že patří k těm nejdražším a nejkvalitnějším vínům vůbec. Pokud se chystáte do Francie, určitě byste měli ochutnat tamní víno. Jde o velkou chloubu Francouzů, neboť jejich víno je nezapomenutelné pro svou jedinečnou chuť a vůni. Výběr zahrnuje vína bílá, červená, růžová a také šampaňské.

Bohatá historie francouzských vín

Chateau de Rully s vinicí

Chateau de Rully s vinicí

Francie je neodmyslitelně spjata s vinařstvím. Počasí tomu také přeje. Historie sahá až do 6. století před naším letopočtem. Římští Jónové společně s Etrusky zde zavedli pěstování vinné révy. První vinice na území Francie pocházely z oblasti Marseille. Postupně se zakládaly další vinice v jižních oblastech Francie a již v 5. století našeho letopočtu získává Francie dominantní postavení v pěstování a produkci vín. Postupně exportovala víno do celé Evropy. V 18. století však přišla katastrofa, vyskytla se plíseň, která doslova ochromila pěstování vína a zničila více než polovinu tamních vinic.

V průběhu francouzské revoluce byly vinařské sady zkonfiskovány. Poté následovaly světové války a hospodářská krize. To samozřejmě značně ovlivnilo i francouzské hospodářství. V roce 1935 byl založen systém Appelation d’Origine Controlée, jehož cílem byla ochrana kvality francouzských vín před zahraniční konkurencí. Po druhé světové válce se francouzské vinařství opět vzpamatovalo. Zájem o francouzská vína stále rostl a vinaři slavili obrovský úspěch. V současné době zde působí více než 150 tisíc vinařů.

Oblasti francouzských vín

Francie je plná uznávaných vinařských oblastí, podle kterých nesou název i některá vína. Mezi ta nejznámější patří například Alsace, Beaujolais, Bordeaux, Burgundsko, Champagne, Loire Valley, a Rhone Valley. I přesto, že byla výroba vína započata na jihu, postupně se rozrostla napříč celé země.

Champagne je oblast, která je proslaveno výrobou šumivých vín. Odtud pochází také název šampaňské.

Bordeaux je zřejmě nejslavnější vinařské město na světě. Nachází se na jihozápadě Francie a dosahuje až ke břehům Atlantiku. Mezi hlavní odrůdy pro výrobu vína z tohoto místa patří Merlot, Cabernet Sauvignon, Semillon a Muškát.

Rozdělení francouzských vín

Francouzská vína rozdělujeme na 4 hlavní kategorie:

Zajímavosti o francouzských vínech